Čestitka Borisa Pejovića
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović uputio je čestitku povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore.
,,Obilježavanje Dana novinara Crne Gore je prilika da istaknemo poštovanje prema novinarstvu i značaj koji ova profesija ima za izgradnju slobodnog društva i objektivno informisanje građana.
U svijetu gdje se informacije sve brže šire, vaša uloga postaje ključna u održavanju transparentnosti i vjerodostojnosti. Kroz istraživačko novinarstvo, profesionalizam i odanost istini, upravo vi doprinosite stvaranju informisanijeg društva.
Vaša hrabrost da istražujete, postavljate pitanja i objektivno izvještavate javnost čini vas stubom slobode medija. Uz to, svakodnevno se suočavate sa izazovima koje nosi digitalno doba, ali vaša sposobnost prilagođavanja i inovacija predstavlja primjer za ostale.
Današnji dan treba biti podsjetnik na vašu ulogu u kreiranju demokratskog ambijenta, a pogotovo u trenutnim okolnostima razvoja naše zajednice kada je neophodan odgovoran pristup svih društvenih činilaca u državi.
Neka vaš rad bude inspiracija i podrška u izgradnji bolje budućnosti Crne Gore“, kazao je Pejović.
Čestitka Andrije Mandića
Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić uputio je čestitku povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore.
,,U ime Skupštine Crne Gore i u svoje lično, svim novinarkama i novinarima Crne Gore čestitam 23. januar – Dan novinara.
Uloga novinara u svakom društvu, pa tako i kod nas, je od neprocjenjive važnosti. Njihova istraživačka i kritička misija je upravo ona brana koja čuva kako slobodu misli, tako i slobodu cijele zajednice.
Mnogi od vas su dali veliki doprinos, stavljajući sopstvenu i bezbjednost svojih porodica po strani kako bi i naša zemlja prodisala punim plućima demokratije i slobode.
Na današnji dan sjećamo se pionira vašeg posla, prvih novinara Glasa Crnogorca sa Cetinja i Narodne misli iz Nikšića, koji su novosti pronijeli širom zemlje i svijeta, kao i onih poput Duška Jovanovića, koji su borbu za slobodno i demokratsko društvo platili svojim životom.
Današnji dan nas podsjeća da je naša obaveza da zadovoljimo istinu i pravdu kada su u pitanju napadi na novinare, kao i da obezbijedimo siguran ambijent u kojem će moći da slobodno rade svoj važan posao“, istakao je predsjednik Mandić.
Čestitka Olivere Injac, gradonačelnice Podgorice
Ovaj dan podsjeća na činjenicu da uloga medija i novinara, ima nemjerljiv doprinos u procesima snaženja demokratije, razotkrivanju istina i ostvarivanju ukupnog progresa države i društva.
Posvećeno obavljanje novinarskog posla uz svjesnost za odgovornost medijski publikovanih stavova i prenesenih informacija, podstiče povjerenje u demokratski put CG i čini naš korak bliže evropskim standardima.
Danas, kada je informacija sredstvo koje snaži ili ugrožava, vaša uloga postaje još važnija.U želji da slobodu medija, ne slavimo samo danas, već da vaša profesija bude trajno cijenjena, želim vam mnogo uspjeha u radu, nadmašivanju izazova i publikovanju afirmativnih priča
DNP i UZOR: Efikasna prevencija i zaštita novinara da bude prioritet
Društvo profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG) i Udruženje za odgovorni i održivi razvoj (UZOR) čestita novinarima i novinarkama Dan novinara Crne Gore u nadi da naredni Dan novinara Crne Gore dočekamo u značajno boljem ambijentu za rad sa bezbjednosnog i ekonomskog aspekta.
Prateći ocjene Evropske komisije koje se tiču opšte spremnosti i napretka u oblasti slobode izražavanja i medija, cijenimo da je od izuzetnog značaja da se u narednom periodu posebna pažnja posveti efikasnoj prevenciji i zaštiti novinara u Crnoj Gori odnosno adresiranju prijetnji i napada na novinare/ke, kao i ispunjavanju preporuka Komisije za praćenje istraga na novinare. Neophodno je postići sinergetski efekat nevladinih organizacija, medija i nadležnih institucija sa ciljem da se kroz borbu protiv nekažnjivosti i unapređenje zaštite novinara doprinese i procesu evropskih integracija Crne Gore u dijelu poglavlja 23. Sa druge strane, apelujemo na novinare i novinarke da se posvete unapređenju profesionalnih standarda i poštovanju Etičkog kodeksa, čime će se spriječiti podlijeganje dezinformacijama i kampanjama za tuđe interese i da u njihovom radu fokus bude isključivo javni interes i opšte dobro građana Crne Gore. Istovremeno, pozivamo vlasnike javnih i komercijalnih medija da unaprijede ekonomski status novinara i novinarki kako bi se dodatno motivisali za poboljšavanje kvaliteta rada. Takođe, postizanje kompromisa oko Granskog kolektivnog ugovora obezbijediće sigurnost poštovanja prava i ostvarivanja zarada novinara i novinarki, posebno onih koji rade u privatnim medijima.
Imajući u vidu navedeno, DPNCG i UZOR će zajedno sa Hanns Seidel fondacijom iz Njemačke uz podršku Evropske unije kroz dvogodišnji projekat „Efikasna prevencija i zaštita novinara u Crnoj Gori“ sprovesti aktivnosti kojima će se podržati potpuna zaštita novinara/ki i drugih medijskih radnika. Projekat će rezultirati unapređenjem prevencije kršenja prava i zlostavljanja novinara i ulaganjem daljih napora da se medijska politika i pravni okvir uskladi sa pravnim tekovinama EU. To će biti osnova za povećanje kapaciteta novinara i drugih medijskih radnika za efikasnu zaštitu i borbu protiv nekažnjivosti. Konačno, uložićemo napore da pomognemo ostvarivanju preporuka Komisije za praćenje istraga na novinare prije svega od strane tužilaštva, kao i promovisanje njenog rada i odluka kroz podršku izrade posebnog sajta. Novinarima/kama biće obezbijeđena pravna i psihološka podrška. Posebna vrijednost ovog projekta je što će se identifikovati najbolje prakse i rješenja u ovoj oblasti u Njemačkoj, kako bi se iste primijenile i u Crnoj Gori.
U našem radu će posebna pažnja biti posvećena unapređenju procesa samoregulacije i ispunjavanja ciljeva iz Medijske strategije, a aktivno će se raditi na postizanju konsenzusa kroz formiranje Koordinacionog tijela koje će imati dvostruku ulogu – podsticanje strukturnog dijaloga u vezi sa pravima i bezbjednošću novinara i praćenje profesionalnih standarda i iniciranje poboljšavanje Etičkog kodeksa novinara i novinarki Crne Gore.
Čestitka Atlantskog saveza Crne Gore povodom Dana novinara Crne Gore
Danas se obilježavaju ne samo vaš trud i doprinos novinarskoj profesiji, već i vaša uloga u očuvanju slobode izražavanja, temeljnog prava u svakom demokratskom društvu. Slobodni mediji postavljaju kritička pitanja, drže institucije odgovornim, a javnost informisanom. Vaša sposobnost da istražujete, analizirate i objavljujete bez straha od pritisaka ili cenzure ključna je u borbi za slobodu izražavanja, različitost mišljenja i podsticanje dijaloga po svim pitanjima od značaja za građane i javnost.
Zbog toga želimo da izrazimo nadu da će se i ekonomski i društveni status novinara i medija u budućnosti poboljšati, jer sloboda nije samo sloboda od cenzure, već i od finansijskih i drugih
pritisaka sa kojima se crnogorski mediji i novinari suočavaju.
Osim tog izazova, mediji se suočavaju i sa brzim širenjem dezinformacija i misinformacija u javnom prostoru, koje osim što direktno podriva temelje društva i demokratske procese, negativno utiče i na kredibilitet samih medija i povjerenje građanja u informacije koje objavljuju.
Slobodni, ekonomski i politički nezavisni mediji ključni su za osnaživanje institucija i demokratije.
U Atlantskom savezu ćemo nastaviti da podržavamo vaš rad kroz zajedničku borbu za objavljivanje provjerenih i vjerodostojnih informacija, i identifikovanje i razotkrivanje malignih informacionih aktivnosti, kao i kroz aktivnosti edukacije, razmjene znanja i iskustava, jer u medijima imamo važnog partnere u našoj misiji promocije evroatlantskih vrijednosti i ciljeva.
Čestitka Miloša Maškovića, klub odbornika SD-LP u SO Glavnog grada
Izražavam iskrene čestitke povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore. Uloga novinara u očuvanju demokratskih principa i promovisanju slobode govora je neizmjerna.
Svjesni smo izazova s kojima se novinari suočavaju u svom radu, uključujući pritiske i ograničenja slobode govora. Zato, u duhu demokratije i prava na slobodu izražavanja, zajednički trebamo nastaviti da radimo na stvaranju boljih uslova za vaš neometan i nezavisan rad.
Sa posebnom pažnjom pratimo i dešavanja u Gradskoj RTV koja se trenutno suočava s izazovima u pogledu primjene upravljačke strukture. Uzimajući u obzir značaj tog lokalnog javnog emitera, ali i snagu političkog pritiska pod kojim se izmjena upravljačke strukture događa, veoma je važno svim novinarkama i novinarima obezbijediti jednake uslove za rad i to bez političkog pritiska.
Čestitka predsjednika Skupštine opštine Bar Branislava Nenezića
Velika mi je čast da u svoje lično ime i u ime Skupštine opštine Bar svim djelatnicima javne riječi čestitam 23. januar „Dan novinara“ sa željom da imaju puno uspijeha u svom profesionalnom angažovanju.
Uloga novinara i novinarki kao poslanika javne riječi je od fundamentalnog značaja za razvoj demokratskog društva, jer je postojanje javne riječi i kritike od strane javnosti snažan korektivni faktor u sveukupnom funkcionisanju društva i države.
Pored značajne uloge koju novinarstvo i mediji uopšte danas imaju, veoma je važno ukazati da je potrebno konstantno raditi na poboljšanju uslova rada i zaštiti prava novinara, koji se često zbog svog objektivnog izlaganja nalaze na udaru onih koje kritikuju.
Takodje medijsku scenu Crne Gore treba osnažiti kroz ulaganje u obrazovanje i edukaciju medijskih aktera, s naglaskom da je potrebno povećati stepen objektivnosti i profesionalnosti u novinarskom radu.
Spajić čestitao Dan novinara
Predsjednik Vlade Milojko Spajić čestitao je 23. januar, Dan novinara svim poslenicima javne riječi u Crnoj Gori, izražavajući poštovanje zbog posvećenosti i predanosti sa kojom obavljaju njihovu misiju.
“Uvjeren sam da ćemo zajedničkim trudom eksplicitnije oblikovati društveni ambijent u kojem će se izraženije njegovati i vrednovati vaš doprinos i rad”, poručio je Spajić.
Dan novinara je, kako je kazao, prilika da se sa najdubljim poštovanjem prisjetimo svih žrtava i truda koje su novinari u proteklom vremenu podnijeli u ime odbrane profesionalne etike, građanskih prava i sloboda i društvene odgovornosti.
“Siguran da ćemo na našem putu evropske integracije i ekonomskog prosperiteta, u svakom smislu ojačati vladavinu prava i afirmisati građanske slobode koje će garantovati siguran i podsticajan radni ambijent za sve, još jednom vam čestitam ovaj značajan praznik”, zaključio je Spajić.
Milatović čestitao Dan novinara Crne Gore
“Dan novinara je prilika da podsjetimo na važnost unaprjeđenja statusa medijskih radnika u Crnoj Gori, kao i jačanja njihove pravne zaštite. Iskreno ću se zalagati za poboljšanje radnih uslova novinara kako bi ovaj važan posao obavljali u sigurnom okruženju. Srećan Dan novinara!, napisao je na svom profilu na X mreži, predsjednik države Jakov Milatović.
Čestitka Šćekića
Potpredsjednik Vlade za demografiju i mlade, i ministar sporta i mladih, Dragoslav Šćekić čestitao je Dan novinara.
“Želim da čestitam svim novinarima u Crnoj Gori njihov dan koji je od posebnog značaja jer slobodno novinarstvo je sloboda svakog građanina. Ustaljeni naziv sedma sila, ili četvrta grana vlasti, pokazuje značaj i uticaj koji njihov rad ima na korekciju državne vlasti ali i na javno mjenje. Novinari u Crnoj Gori dugo vremena nijesu uživali slobodu koju bi morali imati u poslu kojim se bave i, slobodno mogu reći s obzirom na prirodu profesije, koji i žive. Ne smijemo dozvoliti da nam se ponove ružni događaji iz prošlosti. Nadam se da će se atmosfera u društvu i politici mijenjati na bolje za poslenike javne riječi. I stojim iza toga da ću sa svoje pozicije dati maksimalan doprinos tom cilju.
A od vas očekujemo da budete profesionalni, nepristrasni, odgovorni i pravdoljubivi. Da uspijete da se otrgnete od zloupotreba, kako bi sloboda izgovorene riječi bila poštovana i na najbolji način shvaćena.
Sloboda medija mora biti premisa svakom političaru, ali i vlasnicima medijskih kuća. Naša je obaveza da im pružimo sigurniji ambijent za rad, a vaša bolje ekonomske uslove, kako bi mogli što profesionalnije da obavljaju svoj posao.
Srećan vam vas dan, novinari.
Sloboda, ali i odgovnost za izgovorenu riječ, neka budu vaša vodilja kroz ovaj izazovan ali i uvažen poziv.
Martinović: Zajednički treba da radimo na unapređenju statusa medijskih radnika
Ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Vladimir Martinović, čestitao je 23. januar – Dan novinara Crne Gore.
“Ovo je prilika da se podsjetimo uloge koju mediji imaju u ostvarivanju ljudskih prava i sloboda, unapređenju vladavine prava i evropskom putu naše zemlje. Moramo da budemo svjesni da u ovim vremenima, postizanje visokih novinarskih standarda doprinosi učvršćivanju multietničkog sklada i izgradnji građanskog društva u skladu s evropskim vrijednostima i kvalitetom života u Crnoj Gori. Zajednički treba da radimo na unapređenju statusa medijskih radnika i jačanju njihove pravne zaštite. Srećan Dan novinara!”, poručio je Martinović.
Vujović: Nedopustiv je i nepoželjan politički, uređivački i svaki drugi pritisak na slobodu novinara/ki
Ministarstvo kulture i medija neće ignorisati izazove sa kojima se novinari i novinarke suočavaju, već će kroz usvojenu Medijsku strategiju težiti stvaranju okvira koji će omogućiti njihov bolji ekonomski položaj, adekvatnije zarade, bolje uslove i podsticajniju radnu atmosferu, poručila je resorna ministarka dr Tamara Vujović.
Ona je, povodom Dana novinara Crne Gore kazala da je novinarstvo časna profesija, u kojoj se novinari i novinarke moraju držati principa i etičnosti.
„Ne smijemo dopustiti da različiti pritisci svakodnevno opterećuju i obuzdavaju profesiju koja bi trebalo da svjedoči slobodi izražavanja, slobodi mišljenja, i otvorenom dijalogu. Vi ste tu, da nas, koji vršimo vlast, držite odgovornima, a procese odlučivanja učinite transparentnim“, kazala je Vujović.
Prema njenim riječima, donosioci odluka su tu da novinarima i novinarkama pruže odgovore i da se potrude da im obezbijede bolji standard života i rada.
„Tokom prošle godine, prema izvještajima, zabilježeno je 16 napada/prijetnji na novinare i novinarke i medijske kuće, bez težih fizičkih napada. U 2022. godini bilo je 19 napada, a godinu ranije, taj broj je bio 21. Brojka pada, ali dok postoji makar jedan napad, makar jedna prijetnja, naš posao nije završen“, kazala je Vujović.
Ponovila je da najoštrije osuđuje svaki vid nasilja ili zastrašivanja novinara, i pozvala je nadležne da pravovremeno, dosljedno postupaju u svim slučajevima nasilja nad novinarima i medijima.
„Nedopustiv je i nepoželjan, politički, uređivački i drugi pritisak na slobodu izražavanja novinara i novinarki i unutar redakcija. Iako je ponekad izuzetno teško oduprijeti se pritiscima, vjerujem da nikada nećete zaboraviti da ste vi čuvari javnog interesa, a ne interesa bilo kog pojedinca ili centra moći“, navela je Vujović.
Kazala je da je sigurna da će novinari prilikom kreiranja svakog teksta i priloga voditi računa o poštovanju etičkog kodeksa i o tome da odgovaraju samo zahtjevima svoje profesije.
„Pravo je javnosti da zna, a vi donosite ključne podatke i birate značajne teme. Pohvaljujem tradicionalne medije i veći broj portala, koji drže do etike i drže crnogorsko medijsko nebo visoko iznad kaljuge lažnih vijesti, dezinformacija i difamacija ličnosti. Ponosna sam na taj standard.“, rekla je Vujović. Ministarka je kazala da je ponosna na taj standard.
„Želim da postavimo još uzvišeniji cilj. Da se uzdignemo iznad duboko ukopanih rovova podjela i da pogledamo i izvještavamo o svojoj državi, njenim ljudima i dostignućima na pozitivniji način“, istakla je Vujović.
Smatra da bi trebalo da ima više tema iz obrazovnog, dječijeg, dokumentarnog, programa kulture, izvještavanja o zdravlju, poljoprivredi, turizmu, a manje manje političkih talk-show emisija.
Željela bih da bude više novinara, specijalizovanih za određene oblasti, što treba podsticati i podržavati“, kazala je Vujović.
Podsjetila je da se kroz Medijsku strategiju bave organizovanjem okruglih stolova za sudove, državno tužilaštvo i medije o slučajevima napada na novinare, standardizacijom procedura, kao i da unapređuju rad Komisije za praćenje istraga napada na novinare.
„Očigledno je da nije uvijek lako biti novinar/ka i da se zaposleni u medijima suočavaju sa brojnim izazovima. Ali pred njima nećemo zatvarati oči. Tu smo da čuvarima demokratije- poručimo da je mjera njihove slobode – mjera slobode u cijelom društvu. Trudićemo se da niko ne radi u strahu od urednika, političara, a da tržište ili centri moći ne diktiraju teme ili sagovornike“, poručila je Vujović.
Ukazala je da Ministarstvo kulture i medija, kroz usvojenu Medijsku strategiju, teži stvaranju okvira koji će omogućiti bolji ekonomski položaj novinara/ki, adekvatnije zarade, bolje uslove i podsticajniju radnu atmosferu, mogucnost za strucno usavrsavanje.
„Ova inicijativa nije samo pitanje novinarskog esnafa, već ključna komponenta očuvanja demokratskih vrijednosti i pluralizma tema kojim novirastvo moze, mora i treba da se bavi u javnom interesu“, navela je Vujović. Smatra da je odgovornost novinara i novinarki velika velika, ukazujući na značaj posla koji obavljaju.
„Obavljajte posao nepokolebljivo i časno. Budite uzor generacijama koje dolaze, neka ih vaši tekstovi i prilozi uče pravopisu i dikciji. Da neki današnji učenik poželi da bude kao vi“, rekla je Vujović.
Ona je kazala da vjeruje da će naredni Dan novinara donijeti još svjetlije rezultate novinara, na obostrano zadovoljstvo.
„A cilj nam je isti – kvalitetno i profesionalno izvještavanje u atmosferi pune medijske slobode, u okvirima savremenog medijskog zakonodavnog okvira“, zaključila je Vujović.
Obudsman: Novinari važni saveznici u unaprjeđenju ljudskih prava i sloboda
Slobodni i nezavisni mediji, oslobođeni bilo koje vrste nadozvoljenog pritiska na javnu riječ, jedan su od ključnih preduslova za sprovođenje demokratije, ostvarivanje ljudskih prava i vladavine prava, zbog čega se status novinara mora unaprjeđivati u kontinuitetu, navodi se u čestitci Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore.
Danas kada se obilježava Dan novinara Crne Gore, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore čestitajući ovaj datum, podsjeća na važnu ulogu koju pripadnici ove profesije imaju u društvu i skreće pažnju da sa tim i dalje nijesu prilagođeni uslovi u kojima rade, kao ni status u društvu generalno, u nadi da će se to promijeniti najavljenim izmjenama medijskih zakona. Mediji su od početka rada institucije Zaštitnika važni saveznici u rasvjetljavanju slučajeva kršenja ljudskih prava i sloboda, a nažalost i mi smo svjedoci brojnih problema i neprihvatjivih vrsti pritisaka kojima su pripadnici/ce ove profesije bili izloženi u prethodnom periodu.
“Imajući u vidu sve probleme na koje godinama ukazuju Sindikat medija Crne Gore, kao i ostala strukovna udruženja, jasno je da u ovoj oblasti još nije postignut zadovoljavajući napredak u vezi sa unaprjeđenjem radno-pravnog statusa i rasvjetljavanjem najtežih slučajeva napada, prvenstveno ubistva urednika lista “Dan” Duška Jovanovića. I dalje smo svjedoci prijetnji i napada kojima su novinari kao pojedinci, a nekada i redakcije, izloženi zbog svog rada, pa Zaštitnik i ovom prilikom podsjeća da je nezadovoljstvo zbog načina izvještavanja potrebno izraziti isključivo kroz institucionalne forme prigovora i druge zakonske mogućnosti”, navodi se u saopštenje.
Sa druge strane, podsjeća, u digitalnom dobu u kom je vrlo teško kontrolisati online sadržaje, koji obiluju netačnim, nepreciznim, tendencioznim informacijama, uključujući govor mržnje i druge nedozvoljene forme izražavanja, upravo etablirani mediji imaju odgovornost više da u takvim uslovima kredibilnim izvještavanjem sačuvaju i učvrste svoju poziciju.
Čestitka LP povodom Dana novinara: Mediji temelj otvorenog društva
“Povodom 23. januara- Dana novinara Crne Gore, upućujemo čestitke svim medijskim poslenicima. Sloboda i zaštita javno izgovorene riječi i profesionalnog novinarstva temeljni su indikator demokratskog progresa svakog društva i države te stanja opštih sloboda u njoj. Ovaj datum prilika je da se prisjetimo onoga što i jeste njegova suština, da nas sve, a posebno državu i nadležne institucije, opomene na stanje na medijskoj sceni Crne Gore”, saopštili su iz LPCG.
Apeluju na nadležne da se ozbiljno pozabave položajem novinara a naročito setom medijskih zakona koji će garantovati bolji položaj kako novinarima tako i ukupnoj medijskoj zajednici, što će ukupno doprinijeti razvoju društva.
“Liberalna partija kao osnovno programsko načelo i cilj u drušđ+’tvenom i političkom djelovanju proklamovala je borbu za državu slobodnih medija i nezavisnih novinara. Shvatajući da se demokratsko društvo može graditi samo kroz slobodno javno mnjenje i slobodan protok istinitih informacija koje moraju biti dostupne svim građanima, mi sa posebnim senzibilitetom analiziramo i podržavamo afirmaciju profesionalnog novinarstva”, navodi se u saopštenju.
Misija OEBS-a čestita 23. januar – Dan novinara Crne Gore
Čestitajući novinarima u Crnoj Gori, šefica Misije OEBS-a Dominique Waag istakla je da nas 23. januar podsjeća na vitalnu ulogu koju novinari imaju u svakom demokratskom društvu, a tiče se provjere i verifikacije dobijenih informacija.
„Profesionalni novinari imaju ključnu ulogu u istraživanju, izvještavanju i objavljivanju nepristrasnih priča. I pored povećane upotrebe vještačke inteligencije u proizvodnji sadržaja, novinari su i dalje oni kojima se može vjerovati da proizvode kredibilne informacije, jer mediji imaju obavezu prema javnosti da poštuju najviše profesionalne standarde“, kazala je ambasadorka Waag.
Ukazujući na posvećenost OEBS-a slobodi informisanja, slobodi medija i slobodi mišljenja, primanja i saopštavanja informacija i ideja bez miješanja, šefica Misije Waag je dodala: „Prioritet mora biti stvaranje uslova za slobodu informisanja i njegovanje okruženja u kojem su mediji slobodni od političkog, finansijskog ili bilo kojeg drugog uticaja, a novinari, posebno novinarke, bezbjedne da rade nezavisno, istražuju priče i imaju pristup javnim dokumentima.”
„Mi slavimo profesionalne novinare i medije u Crnoj Gori i ohrabrujemo ih da poštuju najviše novinarske standarde“, kazala Waag.
Kao dio podrške novinarima, posebno novinarkama, mladim novinarima i studentima novinarstva, Misija je osmislila programe za jačanje njihovog znanja i vještina orijentisanih na praksu, programe koji njeguju provjeru činjenica i etičko izvještavanje, istraživačko novinarstvo i saradnju među medijskim profesionalcima.
SNP čestita novinarima i novinarkama 23. januar – Dan novinara Crne Gore
“Mediji su jedan od najvažnijih stubova svakog društva i zato je naša zajednička obaveza da omogućimo kako slobodu medija, tako i njihov bolji položaj i uslove rada. Današnja Crna Gora ima naslijeđenu hipoteku države koja ne baštini medijske slobode, zbog čega su nam potrebni dodatni ubrzani koraci kako bi medijima obezbijedili uslove za slobodan rad u interesu javnosti, bez pritisaka i cenzure, kao i fer utakmicu na medijskom tržištu”, navosi se u saopštenju koje potpisuje Slađana Kaluđerović, poslanica SNP.
“Ne smijemo dozvoliti da sloboda govora i javne riječi bude ugušena, zbog čega moramo poslati jasnu poruku da prijetnje i napadi na novinare ne smiju proći nekažnjeno. Zato država Crna Gora i mi kao njeni politički predstavnici moramo jednom zauvijek i bez odlaganja obezbijediti da nalogodavce ubistva Duška Jovanovića, kao i svih ostalih slučajeva napada na novinare – stigne zaslužena ruka pravde”, kazala je Kaluđerović.
Ističe da je crvena linija jasna – napad na medije i novinare znači ugrožavanje prava građana da budu informisani, što je preduslov za ostvarivanje svih ostalih građanskih prava.
” Sloboda novinarstva ničim ne smije biti ugrožena, ali i odgovornost medija i istinitost i objektivnost ni na koji način zloupotrijebljena. Osnovni činilac slobode medija je slobodan novinar. SNP istovremeno izražava nadu da će mediji, uprkos brojnim problemima sa kojima se susrijeću u radu, biti dosledni u primjeni najviših novinarskih i etičkih kodeksa u izvještavanju o svim važnim političkim, ekonomskim i životnim temama”, poručuje se u saopštenju.
Bečić čestitao Dan novinara Crne Gore
Poštovane novinarke i novinari Crne Gore, u ime Vlade Crne Gore i u svoje lično ime, sa poštovanjem i zahvalnošću, čestitam vam 23. januar – Dan novinara. Ovaj dan nije samo prilika za slavlje vašeg profesionalnog doprinosa, već i za duboko razmišljanje o važnosti i snazi vašeg poziva. Danas se prisjećamo i odajemo zahvalnost hrabrim čuvarima istine, neustrašivim borcima za pravdu, koji svakodnevno stoje na prvoj liniji odbrane slobode izražavanja. Vi ste ti koji nosite teško breme, suočavajući se s pritiscima i opasnostima, često izloženi napadima zbog vaše posvećenosti istraživačkom novinarstvu i razotkrivanju veza između vlasti i organizovanog kriminala i korupcije u našoj zemlji”, naveo je Aleksa Bečić, potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, unutrašnju politiku, evropske i vanjske poslove.
Posebno se sjećamo Duška Jovanovića, kako navodi Bečić, istaknutog novinara čija smrt ostaje otvorena rana naše demokratije.
“Njegova tragična smrt nas podsjeća na neophodnost da se neprekidno borimo za zaštitu i sigurnost novinara. Svakodnevno radimo na razotkrivanju svih detalja ovog i sličnih slučajeva, kako bi se pravda zadovoljila, a slični događaji spriječili u budućnosti. Ne smijemo zaboraviti ni novinarke i novinare koji su pretrpjeli napade, prebijanja, prijetnje i uništavanje svoje i imovine svojih medijskih kuća. Svaki od ovih slučajeva je napad ne samo na pojedince, već i na sam temelj naše slobode izražavanja i demokratskih vrijednosti. Novinarstvo nije samo zanimanje, već je stub demokratije, esencijalno za promovisanje slobode misli i govora, ključno za izgradnju zdravog i demokratskog društva. Vaša uloga u informisanju javnosti mora biti vođena nepristrasnošću, odgovornošću i pravovremenim izvještavanjem, a nikako ne smije biti zloupotrijebljena za političku manipulaciju ili širenje govora mržnje”, kaže Bečić.
“Stoga želim da svakom od vas, novinarima Crne Gore, uputim iskrene čestitke. Neka vaš rad bude vođen profesionalnim standardima, kredibilitetom i društvenom odgovornošću, kako biste očuvali i jačali povjerenje građana”, naveo je on.
LGBT Forum Progres čestitao Dan novinara
Svim novinarkama i novinarima u Crnoj Gori čestitamo 23. januar – Dan novinara, uz želju za unaprjeđenjem njihovog položaja u društvu i daljim uspjehom u profesionalnom, objektivnom i uravnoteženom informisanju javnosti. Današnji dan je prilika da podsjetimo na izuzetno važan doprinos medija u razvoju demokratije i unaprjeđenju ljudskih prava, gdje su novinarke i novinari, godinama unazad, naši najveći saveznici u zajedničkoj borbi za ljudska prava svih građanki i građana Crne Gore, koji neumorno djeluju u podizanju svijesti javnosti i sveukupnom oblikovanju javnog mnjenja”, navodi se u saopštenju LGBT Forum Progres.
Pružajući podršku novinarkama i novinarima, kako ističu iz LGBT Forum Progres, vjerujemo da će njihova posvećenost slobodi govora, razbijanju predrasuda i stereotipa i otvaranju prostora za dijalog nastaviti jačanje i osnaživanje temelja slobode i jednakosti u crnogorskom društvu.
Konačno, u cilju kvalitetnog i profesionalnog novinarskog djelovanja, od ključne važnosti je nezavisnost novinarske profesije i stvaranje okoline u kojoj svi predstavnici/e medija mogu slobodno i bezbjedno obavljati svoj posao.
SD čestitao Dan novinara: Država mora omogućiti bolje uslove rada novinarima
Socijaldemokrate Crne Gore uputile su čestitku povodom 23. januara, Dana novinara.
“Ovaj dan je prilika da odamo posebno priznanje novinarima koji svakodnevno posvećeno rade na informisanju javnosti, suočavajući se sa brojnim izazovima koje njihov posao nosi.
Mediji, svojim kvalitetnim i nepristrasnim izvještavanjem, predstavljaju ključni stub demokratskog društva. Njihova uloga nije i ne smije biti samo prenošenje vijesti, već odbrana istine i glas onih koji se, inače, ne bi čuli. Zato ohrabrujemo sve novinare da se još jače, snažnije bore za istinu, poseban akcenat stavljajući na istraživačko novinarstvo.
S druge strane, svjesni smo da novinari u Crnoj Gori i dalje rade u nedovoljno dobrim uslovima, te da su i dalje izloženi brojnim napadima, pa čak i fizičkim. Zato država, ali i svi mi koji sudjelujemo u medijskom prostoru Crne Gore, moraju dati još veći doprinos poboljšanju uslova u kojima novinari rade.
Na kraju, ali ništa manje važno, svjesni smo činjenice da novinari u Crnoj Gori rade izuzetno težak i odgovoran posao, za šta su, nažalost, apsolutno nedovoljno plaćeni. Zato ćemo, kao i do sad, podržavati svaku aktivnost u cilju ekonomskog osnaživanja novinara, cijeneći da, za posao koji obavljaju, moraju biti adekvatno plaćeni”, navode Socijaldemokrate u čestitci.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija četitala Dan novinara
” Želim da vam uputim najsrdačnije čestitke povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore. Vaša uloga u društvu je od izuzetne važnosti, jer ste vi ti koji nas informišete i držite upućene u dešavanja širom države i svijeta. Vaša hrabrost, istraživački duh i profesionalnost su nešto što izuzetno cijenim”, navodi se u čestitci ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović.
“Svakodnevno se suočavate sa izazovima i odgovornostima, donoseći nam vijesti iz različitih oblasti života. Vaša odanost istini i objektivnosti je ključna jer nam omogućava da formiramo sopstveno mišljenje i donesemo prave odluke. Temelj profesionalnog novinarstva je slobodno i objektivno informisanje građana, a glas novinara mora biti oslonac svih procesa koji za cilj imaju istinu i pravo građana da znaju”, navela je Jakšić-Stojanović.
Istina, sloboda i pravda su temelji nezavisnog novinarstva i profesionalne etike, kako dodaje, i kao takvi predstavljaju važan činilac demokratskog razvoja Crne Gore. Upravo ove vrijednosti su dio tradicije novinarstva u našoj zemlji, i one kao takve obavezuju novinare da časno, odgovorno i profesionalno obavljaju svoj posao.
“Hvala vam na vašem radu, trudu i posvećenosti. Želim vam uspjeh u svim vašim profesionalnim poduhvatima i nadam se da ćete nastaviti da nas izvještavate sa integritetom i odgovornošću”, poručila je Jakšić-Stojanović.
Dukaj čestitao Dan novinara Crne Gore
Ministar javne uprave, Marash Dukaj, čestitao je 23. januar – Dan novinara Crne Gore.
“Sloboda izražavanja je suština zaštite novinara i daje moć njihovoj obavezi da tačno, nepristrasno i profesionalno informišu građane i javnost. Afirmacija saradnje sa medijima i zainteresovanom javnošću, je dužnost svake vlasti. Ponosan sam što je Ministarstvo javne uprave, kroz izradu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, napravilo korak naprijed u oblasti transparentnosti i pristupu informacijama. Dobijanjem zelenog svijetla od strane EK afirmiše se još jedan način da uspostavimo partnerstvo sa medijima i novinarima radi tačnog i pravednog informisanja za dobrobit svih nas”, poručio je Dukaj.
Ibrahimović čestitao Dan novinara Crne Gore
Predsjednik Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović čestitao je svim novinarima i medijskim uposlenicima 23. januar, Dan novinara Crne Gore.
“Sloboda medija, utemeljena na slobodi izražavanja, jedan je od osnovnih preduslova za izgradnju slobodnog, demokratskog i otvorenog društva. S toga je i demokratizacija društva nemoguća bez aktivne uloge medijskih poslenika. Bilo kakva vrsta pritiska na medije ne može i ne smije biti obrazac ponašanja, a naročito onih koji obavljaju odgovorne političke funkcije. Isto tako, uz zagarantovanu slobodu, mediji imaju i odgovornost da izvještavaju u skladu s profesionalnim novinarskim standardima.
Novinarima i svim zaposlenima u medijima u Crnoj Gorii iskreno čestitam Dan novinara, uz želju da svaki naredni 23. januar dočekuju u boljim uslovima rada”, napisao je Ibrahimović u čestitiki.
Borovinić Bojović: Novinari su naši saveznici u borbi za bolju budućnost
Novinari u Crnoj Gori su među najvažnijim saveznicima svima nama koji na mjestima odlučivanja radimo i borimo se za bolju budućnost Podgorice i cijele naše države, poručila predsjednica Skupštine Glavnog grada dr Jelena Borovinić Bojović, čestitajući svim pripadnicima sedme sile 23. januar, Dan novinara Crne Gore.
„Novinari su naši saveznici i kada pišu afirmativno i kada nas kritikuju, i možda upravo najviše onda kada nas kritikuju jer nam na taj način pomažu da odgovornost prema građanima i građankama koji su nas birali uvijek bude u našem fokusu. Izazovi i problemi sa kojima se suočavaju u svom radu nerijetko su isti oni sa kojima se suočava društvo u cjelini. Takav je slučaj i sa jednim od trenutno najosjetljivijih pitanja koje zaokuplja pažnju javnosti – kako uspostaviti jasnu granicu koja razdvaja prostor slobode govora sa jedne strane od govora mržnje i uvreda sa druge strane. Zajednička je odgovornost i obaveza medijskih poslenika, kao i svih aktera u javnom prostoru, da pomognemo jedni drugima kako bismo došli do kvalitetnog odgovor na ovo važno društveno pitanje.
Željela bih da istaknem da se u okviru svojih nadležnosti Skupština Glavnog grada snažno zalaže i zalagaće se da položaj i status novinara u Crnoj Gori korenspondira sa značajem koji oni imaju za društvo, kao i ogromnim očekivanjima koje društvo ima od njih. U tom smislu skrenula bih pažnju i na one novinare koji su ostali bez posla kao tehnološki viškovi, duboko vjerujući da nijedan novinar nije „višak” i da se za svakog mora naći mjesto na našem medijskom nebu.
Još jednom, srdačne čestitke svim kolegama u medijima”, poručila je Borovinić Bojović.
Udruženje lokalnih štampanih medija Crne Gore i Samoregulatorni Savjet za lokalnu štampu, povodom 23. januara- Dana novinara Crne Gore
Udruženje lokalnih štampanih medija Crne Gore i Samoregulatorni Savjet za lokalnu štampu, povodom 23. januara- Dana novinara Crne Gore upućuje čestitke svim kolegama, medijskim poslenicima sa željom da novinarska profesija uvijek bude slobodna, a odštampana, objavljena i izgovorena riječ pravovremena, tačna i istinita.
Istovremeno podsjećamo da je obaveza države Crne Gore i institucija vezanih za rad medija da njeguju otvoren i transparentan odnos prema svim medijima, pa i prema lokalnim štampanim, koji su u značajnom mjeri zapostavljeni u odnosu na druge. To bi trebalo da bude i u interesu javnosti, odnosno svih građana Crne Gore, jer su ti mediji izuzetno značajni za lokalne sredine u kojim egzistiraju, ali istovremeno se podrazumijeva i njihova odgovornost u medijskom izvještavanju, profesionalnim standardima i poštovanju novinarskog kodeksa.
Svjesni smo da posredstvom medijske samoregulacije, kao medijski profesionalci trebamo da učinimo zajednički napor na uspostavljanju dobrovoljnih uređivačkih smjernica i poštovanju istih kroz proces učenja koji je dostupan javnosti, a svi mediji i ne samo lokalni, trebaju da prihvate svoj dio odgovornosti za kvalitet javne riječi uz potpuno očuvanje novinarske i uredničke autonomije u njenom oblikovanju.
Dakle, pravo na slobodu mišljenja i izražavanja, kao temeljno ljudsko pravo i osnov demokratije treba da kontinuirano unaprijeđujemo i poštujemo, ali smo isto tako u obavezi da poštujemo temeljne principe naše profesije i etičkih standarda samoregulacije u javnom interesu.
Demokratija ne znači da možete svašta da radite. Sloboda govora nosi odgovornost sa sobom, ali Udruženje lokalnih štampanih medija Crne Gore i Samoregulatorni Savjet za lokalnu štampu, izražava ozbiljnu zabrinutost zbog sve većeg i sve češćeg ugrožavanja medijskih sloboda i slobode izražavanja u našoj zemlji i najoštrije osuđuje sve ove napade i prijetnje i smatra da je krajne vrijeme da se zaustave ove opasne pojave i tendencije u našem društvu.
U tom duhu, na Dan novinara , 23. januara ukazujemo još jednom na važnost novinarske profesije, objektivnog i profesionalnog izvještavanja, kao snažnog doprinosa izgradnji i očuvanju demokratije, kao bazičnog principa integracija i evropskog sistema vrijednosti, uz podsjećanje da novinari posao mogu obavljati profesionalno samo ako rade u sigurnom okruženju, bez pritisaka, napada i bilo kog vida cenzure, u uslovima pune ekonomske nezavisnosti i finansijske stabilnosti.
Zato na na 23.januar –Dan novinara Crne Gore, Udruženje lokalnih štampanih medija Crne Gore i Samoregulatorni Savjet za lokalnu štampu upućuje apel predstavnicima vlasti, ali i međunarodne zajednice da obrate pažnju na ove zabrinjavajuće i opasne pojave koje mogu dovesti do daljeg urušavanja svih demokratskih tekovina i da adekvatnim reakicjama pomognu u zaustavljanju daljnje regresije našeg društva, kao i ostvarenih prava i sloboda.
Čestitka predsjednika SOBNORA Crne Gore Radojice Radojevića
U ime SOBNOR-a Crne Gore i u svoje ime, svim novinarkama i novinarima u našoj državi čestitamo 23. januar Dan novinara Crne Gore, sa željom da njihova profesija u narednom periodu dostigne ugled onakav kako i pripada toj uzvišenoj profesiji.
Značaj medijskih poslenika u demokratskom društvu i ogromna moć koju imaju u svojim rukama potvrđuju se svakodnevno, a posebno su vidljivi u kriznim momentima, koji su nažalost obilježili veliki dio protekle godine.
Novinarkama i novinarima medija u Crnoj Gori se ovom prilikom zahvaljujemo na saradnji, istrajnosti i predanosti da naši gradjani budu informisani o radu i aktivnostima naše organizacije. Naša organizacija koja baštini tekovine naše slavne NOB-e, većina štampanih i elektronskih medija u Crnoj Gori je informisala javnost o našim aktivnostima.
Vi, novinari, kao i vaše kolege snimatelji, montažeri, tonci, realizatori programa, svi vi ste integralni dio društvenih promjena, ne samo kao svjedoci već i aktivni učesnici.
Zato jasan zadatak svih grana vlasti, medija, nevladinog sektora i građana moraju biti zaštita slobode govora, poštovanje profesionalnih i etičkih standarda, strogo kažnjavanje napada na novinare i stvaranje društvenih okolnosti u kojima će ova profesija biti poštovana i nagrađena u skladu sa svojim značajem.
Inače u Crnoj Gori se danas obilježava Dan novinara, jer se na ovaj datum 1871. godine pojavio prvi broj novina štampanih na Cetinju – „Crnogorac”. Urednik lista bio je Simo Popović, a vlasnik Jovan Sundečić.
List “Crnogorac” izlazio je jednom nedjeljno, na četiri strane. Sadržaj lista činile su, uglavnom, političke teme, u prvom redu savremena međunarodna pitanja, zatim domaći događaji i vijesti iz susjednih krajeva.
“Crnogorac” je prva crnogorska novina, a većina njegovih pretplatnika bila je van Crne Gore, posebno u Vojvodini, Boki i u Hercegovini. Izlazio je do 15. februara 1873. kada je preimenovan u “Glas Crnogorca”. Odlukom Sekretarijata za informisanje Republike Crne Gore list je dobio status kulturno-istorijske vrijednosti pod zaštitom države.
Danas je medijska mreža Crne Gore je prilično razvijena, toliko da je teško tačno reći koliko je TV, radio i štampanih kuća, portala, a i socijalne mreže se nameću kao sve dominantnija alternariva.
Ipak, novinari kao da gube bitku za slobodnu riječ. Nisu riješeni napadi na novinare, neki strahuju od targetiranja i hapšenja, ali mnogi i ne shvataju da zapravo rade na ivici profesionalne etike i standarda.
Danijela Đurović čestitala Dan novinara
Povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore, upućujem iskrene čestitke svim medijskim poslenicima.
Pravo na slobodu mišljenja i izražavanja predstavlja jedno od osnovnih ljudskih prava i kao takvo je u samim temeljima demokratije. Ono treba da bude poštovano, naročito od donosilaca odluka, dok su novinari dužni da se u svom radu pridržavaju ključnih principa profesije i etičkih standarda.
Novinarima se mora obezbijediti sigurno okruženje u kome će moći da rade bez pritisaka, napada i cenzure, a takođe potrebno je preduzeti potrebne korake u pravcu poboljšanja njihovog ekonomskog položaja.
Sa željom da novinarska profesija dobije značaj koji zaslužuje, te da novinari budu mnogo zadovoljniji svojim statusom u narednom periodu, još jednom čestitam ovaj veliki dan svim poslenicima javne riječi u našoj zemlji.
Izvor: CdM